Firma de transport cu probleme mari...

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
ByaDolo
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Tue Jan 27, 2009 7:18 pm

Firma de transport cu probleme mari...

Post by ByaDolo » Sat Feb 21, 2009 2:00 am

Deci am o problema f mare si va rog din suflet sa ma ajutati cu cat mai multe sfaturi si pareri (este f important si urgent)...

Deci am o firma de transport intern din 01.01.2008 pana in 01.04.2008 care a lucrat cu o firma italiana dar care iti desfasoara activitatea aici(gen girelli) iar apoi capul de camion pt ca acesta este mijlocul de transport pe care il detine firma mea, a plecat in olanda unde isi desfasoara acum activitatea, incepand din luna 04.2008.

La inceputul activitatii, pt perioada cat au lucrat in tara, nu au CMR-rile si Foile de transport complectate, pt ca nu au stiut ca trebuie complectate si contabila veche nu le-a spus.Acuma au facut rost de un sfert dintre cmr-uri care sunt si alea xeroxate, foi de parcurs nu au si nu stiu ce as putea sa fac sa remediez situatia mai ales in caz de control pt ca as vrea sa depun cererea de rambursare a tva-ului.

1.Pe cmr-urile xeroxate de care au facut rost daca contabila firmei scrie ca sunt conform cu originalul si semneaza si le stampileaza sunt valabile?

2.Foile de parcurs le-as putea complecta acuma pt ca am la sediu o lista a transporturilor, locatiilor, incarcarilor, descarcarilor si a datei cand au fost executate.Acestea ar fi valabile daca ar fi semnate si stampilate tot de contabila de la firma la care am lucrat?

3.Mai as avea nevoie de ceva pt a fi in regula cu actele care sunt specifice activitatii de transport?

4.Mentionez ca diagramele le am toate.

5.De la firma pt care lucrez in olanda sunt obligatorii sa am foile de parcurs care sa fie complectate si stampilate?

6.CMr-urile, foile de parcurs si diagramele trebuiau inregistrate in contabilitate si facuta receptie pt ele si intocmita o fisa de magazie? Pt ca ei aceste documente cu regim special nu le-au cumpara pe firma si nu am nici bon si nici nimic de la ele.

7.In contractul care l-am incheiat intre firma mea si ceea olandeza, contract de inchiriere, trebuie sa fie specificat daca se fac si compensari intre firme? Sau mi-e de ajuns daca primesc un proces verbal de compensare din partea lor, cu toate ca acest aspect nu este prevazut in acel contract?

8.Daca contractul este in engleza trebuie tradus si legalizat si in romana?

9.Am inteles ca cmr-urile trebuie sa fie atasate facturilor
intocmite de mine, facturile dupa iesiri, facuturile de venit (704 in cazul meu).Dupa ce criteri le pot eu impartii aceste cmr-uri ca sa se potriveasca cu suma de pe facturi? Pt ca eu cmr-urile le primesc mult mai tarziu, nu le primesc in ordine si atunci nu stiu cum sa le aranjez.Nu ma puteti ajuta cu vre-o idee sau sfat?



Sunt la inceput de drum si din acest motiv am atatea nelamuriri si nu prea inteleg mecanismul de functionare....

Astept cu nerabdare raspunsurile si ajutorul vostru.



Va multumesc anticipat si din suflet!

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”