Declararea pierderii fiscale inregistrata in perioda curenta

Cadrul legislativ. Exemple de calcul a impozitului pe profit.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Declararea pierderii fiscale inregistrata in perioda curenta

Post by dmldone » Mon Sep 07, 2009 12:02 pm

INTREBARE - Cum completez declaratia 100, in cazul in care in trimestrul I am inregistrat profit si am declarat impozit la randurile 1,2 iar in trimestrul II (cumulat) inregistrez pierdere fiscala?

RASPUNS - La completarea Declaratiei 100, se vor avea in vedere prevederile Ordinului presedintelui ANAF nr 101/2008 care se aplica pentru impozitele, taxele si contributiile sociale datorate incepand cu data de 01 ianuarie 2008 (cu termen de declarare 25 februarie 2008).
Asa cum rezulta din Anexa 8 - Instructiuni de completare a formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat", cod 14.13.01.99/bs, pentru impozitul pe profit (pozitiile 2-4 din nomenclator), formularul se completeaza trimestrial, de platitorii de impozit pe profit.
In situatia in care in perioada de raportare s-a inregistrat pierdere fiscala sau scaderea profitului impozabil, la randurile 1 si 2 din formular se va inscrie cifra 0 (zero).

BAZA LEGALA - Ordinul preşedintelui ANAF nr 101 pe anul 2008 articolul 2 anexa 8


Sursa - http://chat.mfinante.ro/ANAFI.nsf/0/BD3 ... enDocument

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Declararea pierderii fiscale inregistrata in perioda curenta

Post by delia » Mon Sep 07, 2009 6:55 pm

Daca pe trim II relizezi pierdere atunci aplici prevederile OG 34/2009 si declari si platesti impozitul minim stabilit in functie de veniturile realizate in 2008, impozit care il imparti la 12 si il inmultesti cu 2 pentru lunile mai si iunie 2009, pentru persoanele juridice platitoare de impozit pe profit , in afara celor care platesc transe din impozit pe profit (banci). Pentru trim. III chiar daca vei realiza in continuare pierdere vei declara si plati impozit minim (nu forfetar) impartind impozitul minim la 12 si inmultind cu 3.

dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Declararea pierderii fiscale inregistrata in perioda curenta

Post by dmldone » Tue Sep 08, 2009 7:45 am

Da, ai dreptate. Multumiri pentru preocuparea de a completa informatiile de mai sus.

Post Reply

Return to “Impozit pe profit, venit”