Bilant functional !

manual de instruire, formare, perfectionare si consultanta in domeniul contabilitatii, lectia de contabilitate practica

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
Dudutza
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:44 am

Bilant functional !

Post by Dudutza » Thu Nov 20, 2008 9:53 am

Salutare,

Am mare nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe sa intocmeasca un bilant functional. Nu imi iese de nici o culoare faimoasa egalitate, deci undeva gresesc. Cine ma poate ajuta cu niste "formule", ce si cum trebuie sa adun ? Pe net am gasit diverse chestii, dar cate surse, atatea pareri. :cry:

Va multumesc si astept raspunsurile voastre,
O zi buna !

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Bilant functional !

Post by delia » Sun Apr 12, 2009 8:11 pm

Daca te mai ajuta pot sa-ti spun ce trebuie cuprins intr-un bilant functional;
In activ, ai trei functii:
I. Functia de investitii- utilizari stabile;
II. Functia de exploatare;
III. Functia de trezorerie.
I-Functia de investitii care cuprinde utilizarile stabile respectiv imobilizarile brute( fara ajustari de amortizare sau depreciere conturile din clasa a 2-a cu solduri debitoare) detaliate pe : imobilizari necorporale, imobilizari corporale, si imobilizari financiare;
II-Functia de exploatare care cuprinde : Activele circulante de exploatare (stocuri, creante comerciale), Active circulante in afara exploatarii(alte creante), Cheltuieli in avans;
III-Functia de trezorerie- Activul circulant financiar (casa si conturi la banci).
In pasiv ai :
IV. Functia de finantare- resurse stabile;
V. Functia de exploatare
IV-Functia de finantare cuprinde:Capitalurile proprii (capital social, rezerve total, rezultatul reportat, rezultatul exercitiului, provizioane), Amortismente si ajustari, Datorii financiare stabile ( cu termen de rambursare mai mare de un an );
V- Functia de exploatare cuprinde: Datorii din exploatare, Datorii din afara exploatarii, Credite bancare curente, si Venituri in avans.
Bilantul functional il intocmesti dupa ce ai intocmit bilantul contabil.

Post Reply

Return to “Manualul contabilului”