control itm

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
fonfonica
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Sun Feb 14, 2010 7:19 pm

control itm

Post by fonfonica » Sun Feb 14, 2010 7:23 pm

Buna ziua . Am nevoie urgenta de niste acte pentru un control de la ITM la un magazin cu un singur angajat pe postul de muncitor necalificat. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu modele pentru urmatoarele :
- planul de prevenire si protectie; evaluarea riscurilor pentru fiecare loc de munca;
- instructiuni proprii de securitate a muncii;
- fisele de instruire ale lucratorilor din p d vedere al securitatii si sanatatii in munca , tematici de instruire, fisele postului lucratorilor;
- programul de instruire testare la nivelul unitatii;
- modul de organizare a activitatilor de prevenire si protectie la nivel de unitate.

Adresa mea de mail e [email protected]
Multumesc foarte mult.

cristina29
Coffe-drinker
Posts: 12
Joined: Thu Jan 21, 2010 12:37 pm

Re: control itm

Post by cristina29 » Wed Feb 17, 2010 10:13 am

ia legatura cu un inspector de protectia muncii.
cine va completeaza "fisele de instruire"?
unde lucrez eu, toate actele mentionate de tine sunt facute de domnul cu protectia muncii. mai putin fisa postului. asta o poti descarca si tu de pe net.
bafta!

danab
Coffe-drinker
Posts: 4
Joined: Sun Jan 21, 2007 4:58 pm

Re: control itm

Post by danab » Fri Feb 19, 2010 12:29 pm

Are dreptate cristina, trebuie sa ceri firmei / pfa care se ocupa de securitatea in munca. Noi avem o persoana recunoascuta de ITM care pregateste toate documentele in caz de control.
In primul rand trebuie sa-ti cumperi carnetelele specifice pentru securitatea in munca (tipizatele le gasesti pe langa sediul ITM-ului de unde depinzi). Trebuie completate pentru fiecare salariat in parte.

Se numesc FISA INDIVIDUALA DE INSTRUCTAJ PRIVIND PROTECTIA MUNCII si FISA DE INSTRUCTAJ PSI.

din ce pot deslusii in carnetelele completate de responsabil, a folosit ca baza legala:
la angajare
DECRET nr.400 din 29 decembrie 1981
pentru instituirea unor reguli privind exploatarea şi intretinerea utilajelor, instalaţiilor şi masinilor, intarirea ordinii şi disciplinei în muncă
- Legea nr. 98/1994 “Stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele legale de igiena si sanatate
publica”;
- ORD. 47/1994 “Apararea impotriva dezastrelor”;
- Norme P.S.I.;
HOTĂRÂRE nr.678 din 30 septembrie 1998
privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele de prevenire şi stingere a incendiilor
OMI 775/1998 (ATASAT ZIP)

Sper sa fie de ajutor.
Attachments
OMI 775 din 1998.rar
(30.26 KiB) Downloaded 718 times

adnana_gold
Coffe-drinker
Posts: 5
Joined: Sat Dec 19, 2009 11:40 pm

Re: control itm

Post by adnana_gold » Fri Jun 03, 2011 11:05 pm

Buna seara!In cadrul unui SRL(comert) unde asociatul unic este si administrator si vanzator-fara CIM-ce obligatii are privind protectia muncii(dosar medical,instructaj...sunt obligatorii fara CIM?)
multumesc!

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”