facturi verzi

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
Dumitru Jeanina
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Sun Feb 28, 2010 2:17 pm

facturi verzi

Post by Dumitru Jeanina » Sun Feb 28, 2010 2:35 pm

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie privind modul de pastrare al facturilor (albastru , rosu , verde ).
As dori sa stiu daca exista o procedura conform cod fiscal 2010 pentru pastrarea facturilor verzi (din cate am inteles eu in legea155 -facturare -nu ar mai fi nevoie de pastrarea facturilor verzi si nici de semnarea si stampilarea facturilor ).
In cazul in care factura se emite in 3 exemplare si toate 3 parasesc sediul firmei ,doresc sa stiu ce se intampla in cazul unui audit ?


multumesc anticipat

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: facturi verzi

Post by delia » Wed Mar 10, 2010 9:58 pm

Un exemplar din factura trebuie sa ramana la societate intrucat aceasta este documentul care sta la baza inregistrarii in contabilitate a tranzactiei (vanzarii). Intradevar nu este obligatorie stampilarea facturilor emise.

iaro
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Sun Feb 04, 2007 11:09 am
Location: Valenii de Munte (PH)

Re: facturi verzi

Post by iaro » Sat Oct 16, 2010 8:05 pm

facturile intocmite in 3 exemplare ( fostele facturi tipizate) erau in trei culori:
-albastru - merge la client (in contabilitatea celui care a achizitionat produsele de pe factura);
-rosu - ramane la furnizor (cel care a intocmit factura pentru bunurile livrate);
-verde - ramane la cotor (pentru o ulterioara reconstituire in caz ca se pierd celelalte exemplare, respectiv celalbastru sau cel rosu, si va trebui sa fie realizata o copie dupa acel document justificativ)
facturile intocmite in doua exemplare (netipizate) se emit in doua exemplare, una la client alta la furnizor, fie manual, fie cu mijloace electronice.
Nesemnarea si nestampilarea facturilor se aplica doar acelora eliberate prin sisteme electronice de calcul (livrate prin e-mail) si numai daca intre partile implicate (furnizor si client) exista un contract de vanzare-cumparare a bunurilor ce fac obiectul emiterii facturilor.

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”