Reducere preturi - intrepr. indiv.

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
joe17
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Thu May 20, 2010 5:22 pm

Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by joe17 » Sun Sep 19, 2010 7:37 am

Va salut! Am o mare nelamurire. Am deschis un magazinas de haine, iar ca forma de constituire sunt Intrepr. Indiv. As vrea sa va intreb ce trebuie facut in cazul in care doresc sa modific preturile produselor de pe raft (deci sa le modific si in nota de receptie)... de ex. sa fac anumite reduceri
, la unele haine?

De asemenea, vreau sa mai cer opinia in leg cu urm. chestiune: spatiul in care-mi desfasor activitatea
este prea mic pentru a tine restul marfii neexpuse. Domiciliul e la 2 min de magazin
si restul cutiilor cu haine le tin acasa. Trebuie facute anumite formalitati in plus
pentru a fi in legalitate? Am inteles ceva de aviz de expeditie facut in fiecare zi, cu marfa vanduta si totalul marfii ramase. Efectiv nu am unde sa o depozidez in magazin. Astept sfaturile dvs.

Multumesc!
O zi placuta!

mariana72
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Mon Aug 09, 2010 9:37 pm

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by mariana72 » Wed Sep 29, 2010 12:30 pm

Pentru a modifica preturile, faci proces verbal modificare pret.
In ceea ce priveste marfa care nu are loc in magazin ar trebui sa existe un depozit, si sigur ca trebuie aviz de la si spre depozit.

joe17
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Thu May 20, 2010 5:22 pm

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by joe17 » Wed Oct 06, 2010 3:27 pm

Multumesc mult pentru ajutor!

Am inteles cum sta treaba cu modificatul preturilor. Totusi depozitul respectiv trebuie constituit in vreun mod, inregistrat la Of. Reg. Com. ? Se poate el constitui acasa, intr-un apartament de bloc? Sau sunt de ajuns doar avizele de expeditie, completate cu cele doua adrese + marfa transportata, ca pana la urma avem facturi, note de receptie unde toata marfa se vede foarte clar (atat cea din magazin, cat si cea de acasa).

Astept raspunsul dvs. si multumesc anticipat pt informatii,

O zi placuta!

iaro
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Sun Feb 04, 2007 11:09 am
Location: Valenii de Munte (PH)

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by iaro » Sun Oct 17, 2010 10:00 am

Punct de lucru inregistrat la Oficiul registrului Comertului, la adresa unde ai depozitul de marfuri (produse).
apoi, aviz de expeditie de la depozit la magazin.

joe17
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Thu May 20, 2010 5:22 pm

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by joe17 » Mon Oct 18, 2010 9:59 am

Va multumesc mult pt raspuns. Fiind la inceput am o groaza de nelamuriri.. Sper ex. Registrul Casa imi da batai de cap uneori :roll: . Eu il am in format tiparit , pe hartie.. O doamna contabil mi-a zis sa trec pe primul rand Aportul propriu si sa completez Reg.de Casa la finanul fiecarei luni, cu data ultimei zile(de ex.31.10.2010). Treaba e ca nu ma descurc cu acele 2 coloane : 1. de la finalul paginii - "Report pagina total" si de la inceputul unei noi pagini "Sold in ziua precedenta" . La Report ce trec? Totalul de la incasari pe coloana cu incasari si totalul de la palti pe cea de plati? La totalul de incasari adaug si Aportul propriu, sau acea suma o las acolo la inceput si n-o iau in calcul (am inteles ca oricum nu conteaza la calcularea profitului).
Apoi la Sold ziua precedenta (pe langa faptul ca eu o sa am luna precedenta..in fine), trec tot asa, separat - suma incasarilor de pe luna precedenta si suma platilor de pe luna precedenta? Sau calculez diferenta intre ele si o trec intr-o coloana? Chiar nu inteleg.

Astept sfatul dvs.
Si inca ceva: pot sa fac nota de receptie ce calculator, in Excel, cu campurile de pe un formular tipizat si sa o scot in dublu exemplar (cu stampile , semnaturi)? E ok asa, sau mai trebuie si alte formalitati de indeplinit?

Multumesc anticipat pt ajutorul acordat!

O saptamana cat mai buna!

joe17
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Thu May 20, 2010 5:22 pm

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by joe17 » Thu Oct 21, 2010 11:38 am

Nici o parere? Astept raspunsul dvs. mai ales in cazul NOTEI DE RECEPTIE in Excel. Multumesc mult!
O zi buna!

joe17
Coffe-drinker
Posts: 6
Joined: Thu May 20, 2010 5:22 pm

Re: Reducere preturi - intrepr. indiv.

Post by joe17 » Thu Nov 04, 2010 11:55 am

A propos de modificarea preturilor.. De ex. pentru Reducerile de Sarbatori, trebuie si autorizatie de la Primarie?
Ca toti comerciantii cu care am vb, cica de asta nu reduc preturile, ca ar fi nevoie de o asemenea autorizatie. Eu stiam ca trebuie doar la lichidare de stoc, nu la reduceri (pana la urma e marfa mea si imi pun adaosul cat vreau eu, cand vreau eu, cu conditia sa afisez preturile ca in procesul-verbal, nota receptie etc.)
Deci , pentru reduceri de preturi trebuie autorizatie de la Primarie?

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”