raport de gestiune zilnic

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
stefradu
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Mon Nov 07, 2011 3:48 pm

raport de gestiune zilnic

Post by stefradu » Mon Nov 07, 2011 3:53 pm

buna, am o intrebare legata de completarea raportului de gestiune zilnic...
daca am o factura pe care am inregistrat-o deja la intrari si am platit-o cu bani din casa, la iesiri trebuie sa inregistrez plata cu numarul de chitanta? daca da, din raportul z ca vanzari prin casa ar trebui sa scad valoarea facturii platite?
multumesc

stefradu
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Mon Nov 07, 2011 3:48 pm

Re: raport de gestiune zilnic

Post by stefradu » Wed Nov 09, 2011 3:23 pm

nu stie nimeni????????????

glavaf
Coffe-drinker
Posts: 18
Joined: Wed Apr 08, 2009 1:14 pm

Re: raport de gestiune zilnic

Post by glavaf » Thu Nov 10, 2011 2:12 pm

stefradu wrote:buna, am o intrebare legata de completarea raportului de gestiune zilnic...
daca am o factura pe care am inregistrat-o deja la intrari si am platit-o cu bani din casa, la iesiri trebuie sa inregistrez plata cu numarul de chitanta? daca da, din raportul z ca vanzari prin casa ar trebui sa scad valoarea facturii platite?
multumesc
Faceti confuzie intre raportul zilnic de gestiune si registrul de casa.

Raportul zilnic de gestiune se refera la gestiune : valoarea marfii intrate si valoarea marfii iesite.
La intrari se trece valoarea marfii intrate pe baza de nota de intrare/receptie (NIR), care se intocmeste pe baza facturii de la furnizor.
La iesiri se inregistreaza numai valoarea marfii vandute - cu bon de casa de marcat sau cu factura.
Cu alte cuvinte iesirile ar reprezenta valoarea marfii vandute, adica a veniturilor (incasate prin casa de marcat sau care urmeaza a se incasa pe baza facturilor emise )

Plata catre furnizori si orice alta plata nu se inregistreaza in raportul de gestiune dar se inregistreaza in registrul de casa.

___________________
Nota:
NORME METODOLOGICE de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile (Anexa nr. 1 din OMEF 3512 din 27/11/2008)
35. Metoda global-valorica se aplica pentru evidenta marfurilor si ambalajelor aflate in unitatile de desfacere cu amanuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun „Fisa de cont pentru operatiuni diverse“ (cod 14-6-22) si raportul de gestiune, dupa caz.

Potrivit acestei metode, contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor se tine global-valoric, atat la gestiune, cat si in contabilitate, iar verificarea concordantei inregistrarilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectueaza numai valoric, la perioade stabilite de unitate.

Raportul de gestiune se completeaza pe baza documentelor de intrare si de iesire a marfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vanzare, iar in fisele valorice (tinute pe gestiuni in cadrul conturilor de marfuri si ambalaje din contabilitate) inregistrarile se fac pe baza acelorasi documente.

Soldurile valorice ale marfurilor si ambalajelor aflate in gestiune se verifica pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, dupa caz.
Binecuvântează, Doamne, devenirile gândurilor mele și vindecă amintirile gândurilor care m-au întrupat;
că gândul meu Te va lăuda și amintirea gândului Te va prăznui, Doamne.

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”