legea 12/1990

Pagina legislatiei contabile. Orice contabil, prima data cu asta TREBUIE SA INCEAPA!
Legea contabilitatii 82/1991, OMFP 1752/2005(reglemetari contabile), OMFP 1850/2004(registre si formulare financiar-contabile).

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
CONTA
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Wed Mar 14, 2007 7:48 pm

legea 12/1990

Post by CONTA » Thu May 28, 2009 2:01 pm

Poate cineva sa-mi spuna si mie logica republicarii in mai 2009 a acestei legi care in afara actualizarii nivelului amenzilor pentru niste contraventii care sunt prevazute o parte (cele referitoare la protectiaconsumatorului) in alte legi aparute ,iar cealalta parte nu isi mai au rostul in economia de piata (vezi obligativitatea declararii adaosului comercial, obligatia de a nu depasi pe toate verigile comerciale a adaosului comercial stabilit de guvern(?????) cumpararea de produse pentru revanzare numai de la en grosisti si nu de unde este mai ieftin( cazul diverselor promotii la Carrefour,real,etc.).In plus stabilirea contraventiilor se poate face de aproape orcine( primarie,garda financiara , politie, jandarmerie ,politie de frontiera) mai ramane popa si invatatorul din sat necuprinsi in lista . Astia sunt disperati dupa bani.

dmldone
Site Admin
Posts: 5559
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: legea 12/1990

Post by dmldone » Fri May 29, 2009 7:51 am

probabli sunt disperati dupa "cash" - cum ai zis si tu. :)

Post Reply

Return to “Legislatie cu privire la CONTABILITATEA FIRMEI”