corectare declaratie 101

Probleme legate de impozitul pe profit. Aspecte practice. Exemple de calcul. Intrebari si Raspunsuri cu privire la impozitul pe profit.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
stef_ir
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Jul 08, 2009 5:01 pm

corectare declaratie 101

Post by stef_ir » Mon Jan 11, 2010 2:36 pm

Buna ziua,
Va rog f. mult sa ma ajutati in a rezolva urmatoarea problema cu care ma confrunt:
Am constatat faptul ca la sfarsitul anului 2008, am depus decl. 101 eronata, in sensul ca am aplicat cota de 16% unui profit impozabil calculat anterior introducerii la cheltuieli nedeductibile a unei sume. Mai precis decl. 101 este corecta pana la calculul profitului impozabil, dar impozitul este calculat pentru o alta valoare (iar pt profitul impozabil, corect in declaratie, impozitul calculat de mine nu mai reprezinta 16%, ci mai putin - 15,73%).
M-am gandit sa depun 101 rectificativa, insa de la finante mi-au spus ca nu se mai poate depune rectificativa la 101, deoarece odata ce bilantul depus nu o sa mai bata cu 101.
M-am mai interesat si am inteles ca totusi se poate depune rectificativa, corectand impozitul pe profit pe seama contului 1174.
Va rog asadar sa ma ajutati cu parerile voastre insotite de temei legal , cu care pot merge la administratia financiara.
Va multumesc anticipat.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: corectare declaratie 101

Post by delia » Wed Jan 13, 2010 6:32 pm

Depui Rectificativa chiar daca ai depus situatiile financiare pe 2008. Nu exista nici o conditionare intre declaratie si situatiile financiare decat faptul ca cele doua raportari trebuie sa fie corecte. Da corectarea in evidenta contabila o faci prin intermediul contului 117, rectificativa poti depune oricand pana la un nou control de la finante.

Post Reply

Return to “Impozitul pe profit”