cheltuieli deductibile

Probleme legate de impozitul pe profit. Aspecte practice. Exemple de calcul. Intrebari si Raspunsuri cu privire la impozitul pe profit.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
iulian
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Mon Mar 15, 2010 3:24 pm

cheltuieli deductibile

Post by iulian » Mon Mar 15, 2010 3:34 pm

Buna ziua, am si eu o nelamurire: sunt urmatoarele cheltuieli: de combustibil, cu piesele de schimb, cu revizii tehnice periodice, cu prime de asigurare, cheltuieli deductibile fiscal daca sunt mentionate in cadrul unui contract de comodat pentru un autoturism folosit la o agentie imobiliara?
Va multumesc

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: cheltuieli deductibile

Post by delia » Tue Mar 16, 2010 5:52 pm

Cele cu asigurarile da daca sunt in sarcina societatii stabilite prin contract.
Cele cu combustibilul nu, iar celelalte in functie de cine utilizeaza autoturismul, conform OG 34/ 2009.

mirceatudorache
Coffe-drinker
Posts: 4
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:17 am

Re: cheltuieli deductibile

Post by mirceatudorache » Wed Mar 24, 2010 8:18 am

buna ziua, ma intereseaza regimul cheltuielilor deductibile pentru o persoana fizica autorizata. Imi puteti recomanda un link unde sa gasesc actul normativ aflat acum in vigoare si care reglementeaza aceste cheltuieli?


veronicatatu
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Mon Mar 22, 2010 11:19 am

Re: cheltuieli deductibile

Post by veronicatatu » Mon Mar 29, 2010 8:16 am

Mircea, gasesti chiar in codul fiscal lista chetuielilor deductibile si nedeductibile. Iti recomand sa combini textul din Codul fiscal (art 48 indice 11) cu normele de aplicare, pentru a avea o idee cat mai exacta despre subiect. Mai jos am inclus si un link catre document.

http://app.legalis.ro/legalis/document. ... ected-node

Post Reply

Return to “Impozitul pe profit”