Ajutor!!!

Aici sunt lucruri altfel decat contabile. Chestii utile. Si putin amuzament.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
Dutza
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Tue Sep 22, 2009 12:24 pm

Ajutor!!!

Post by Dutza » Tue Sep 22, 2009 12:32 pm

Buna! Sunt noua pe forum si indraznesc sa va cer ajutorul!!! Am si eu o problema: intr-o societate care are ca dispozitie interna sa se vireze toti banii incasati prin casierie la sfarsitul zilei, am gasit urmatoarea situatie:Sold precedent 8781,95 lei, Total rulaj 1271,05, Plati 1400, Sold final 8653...Vreau sa am confirmarea: casiera nu respecta dispozitia si ruleaza banii????Soldul final reprezinta bani luati de ea si nedepusi???Nefiind cunoscatoare apelez la voi. Poate ma puteti lumina un pic. Multumesc!

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Ajutor!!!

Post by delia » Tue Sep 22, 2009 3:49 pm

Total rulaj inseamna incasari? Daca da atunci in caserie trebuie sa existe suma de 8653 lei.
Nu pot sa va confirm daca suma respectiva este rulata de catre casiera, sau exista in caserie, asta puteti sa o faceti dvs. facandu-i un inventar si constatand daca suma exista sau nu in caserie.
Daca exista o dispozitie interna ca soldul casei sa fie depus zilnic la o banca (nu virat)este posibil ca suma sa fie depusa a doua zi la prima ora daca incasarile se fac dupa orele in care banca mai face incasari, si atunci aceasta dispozitie nu este incalcata, daca nu atunci dispozitia este incalcata, si puteti sa vedeti care este cauza( utilizarea banilor in interes personal, neglijenta, etc).

Dutza
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Tue Sep 22, 2009 12:24 pm

Re: Ajutor!!!

Post by Dutza » Tue Sep 22, 2009 8:00 pm

Iti multumesc din suflet, draga mea Delia!!!!Nici nu stii cat de mult m-ai ajutat!!!
Realitatea este ca, din pacate, casiera utilizeaza banii in interes personal...Aceasta este concluzia la care am ajuns...Sa vedem cum voi proceda in continuare...Totul este atat de complicat...
Raman datoare de cinste!!!

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Ajutor!!!

Post by delia » Wed Sep 23, 2009 8:44 pm

Si alta data cu placere.

Post Reply

Return to “O altfel de pagina”