facturare cu TVA

Aspecte intalnite in practica. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
anavb
Coffe-drinker
Posts: 4
Joined: Fri Nov 06, 2009 1:52 pm

facturare cu TVA

Post by anavb » Fri Nov 06, 2009 1:59 pm

Am un client din Ungaria, caruia i-am prestat servicii de marketing in Romania. Va rog, spuneti-mi cum il facturez. I-am facut invoice in euro si factura in lei TVA-taxare inversa. Este corect?

Multumesc

monica vlad
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Tue Sep 29, 2009 5:54 pm

Re: facturare cu TVA

Post by monica vlad » Tue Nov 10, 2009 10:27 am

anavb wrote:Am un client din Ungaria, caruia i-am prestat servicii de marketing in Romania. Va rog, spuneti-mi cum il facturez. I-am facut invoice in euro si factura in lei TVA-taxare inversa. Este corect?

Multumesc

Intra pe site-ul Min de Finante la Informatii Contribuabili- Info Tva, descarca pliantele referitoare la diferite cazuri privind Tva-ul si consulta cu precadere pliantul 12 - Servicii Intangibile.
Sper sa gasesti raspunsul pe care il cauti

anavb
Coffe-drinker
Posts: 4
Joined: Fri Nov 06, 2009 1:52 pm

Re: facturare cu TVA

Post by anavb » Mon Nov 16, 2009 11:54 am

Iti multumesc pt raspuns, dar zau ca nu m-am lamurit. Am citit pe mfinante, dar parerile sunt impartite, unii spun ca e taxare inversa, iar altii spun ca trebuie facturat cu tva.

please, help me

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: facturare cu TVA

Post by delia » Sat Nov 28, 2009 10:41 am

Locul prestarii serviciiului de" publicitate si marketing" (art.133 cu 2 lit. g) este locul unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are sediul fix daca: (vezi continuarea prevederilor din Codul fiscal), si dupa parerea mea intrucat clientul este stabilit in comunitate practici taxare inversa.

Post Reply

Return to “TVA la incasare 2014 - forum intelegere sistem”