Transport intracomunitar

Aspecte intalnite in practica. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
DeliaT
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Sun Feb 07, 2010 6:13 pm

Transport intracomunitar

Post by DeliaT » Sun Feb 07, 2010 6:21 pm

Buna.
Am nevoie de un sfat de la cei care se confrunta cu sau cunosc o speta asemanatoare:
O societate din Romania, platitoare de TVA, efectueaza transport intracomunitar de marfa.
Partile implicate si derularea operatiunilor se desfasoara astfel: transportatorul (soc.romaneasca plat. de tva) preia marfa dintr-o tara din UE (platitoare de tva) si o aduce in Romania la o firma romaneasca care este platitoare de tva. Dar, conform intelegerii dintre cei 3, transportatorul factureaza transportul partenerului din UE, iar acesta factureaza clientului roman unde este adusa marfa atat marfa livrata cat si transport aferent.
Firma transportatoare sustine ca factura de transport catre firma din UE se face fara TVA, adica serviciul este impozabil si se taxeaza in tara din UE (taxare inversa). - eu trebuie sa evidentiez facturile in contabilitate la firma de transport.
Cum este corect?!
Initial am considerat ca locul livrarii nu este pe teritoriul aceluiasi stat din care pleaca, deci ar fi corect sa se factureze fara tva, dar acum ma gandesc la faptul ca transportatorul este roman, clientul este tot roman desi nu este clientul meu ci al celui care-i vinde marfa...
va rog mult sa ma ajutati. se apropie termenul pt 390 si nu-mi este clar ce sa declar sau daca declar...
Va multumesc mult.
Delia Toma

Post Reply

Return to “TVA la incasare 2014 - forum intelegere sistem”