decont tva - help

Aspecte intalnite in practica. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
ion333
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Fri Apr 22, 2011 6:25 am

decont tva - help

Post by ion333 » Fri Apr 22, 2011 7:15 am

Buna ziua
Am o intrebare raportata la cum rezolv o problema - societatea a fost infiintata in 2010 martie - la registru a fost declarata cu tva trimestrial dar nu am stiut acest lucru , ocupandu-se cineva de toate actele. In declaratia 010 am declarat-o lunar si am depus decontul tva lunar 6 luni pana cand cei din administratie mi-au atras atentia ca sunt trimestrial.
Ce ar trebui sa fac acum , pentru ca nu corespund sumele de plata de la anaf cu cele din balanta .
Multumesc mult oricui pentru sfaturi / un paste fericit tuturor
Ion

glavaf
Coffe-drinker
Posts: 18
Joined: Wed Apr 08, 2009 1:14 pm

Re: decont tva - help

Post by glavaf » Mon May 02, 2011 9:35 am

Daca declaratia 010 pe care o ai este de modificare a vectorului fiscal cu TVA din trimestrial in lunar e Ok - faci o copie si o dai si la administratie ca sa opereze si ei modificarea.
Daca nu, faci un 010 de modificare a vectorului fiscal cu TVA din trimestrial in lunar. Bineinteles trebuie avut in vedere daca lunar e corect sa fie facuta raportarea TVA (cifra de afaceri sau operatiuni intracomunitare).
Dupa aceea, eu as cere o fisa sintetica, as face punctajul si as face corectarea in primul decont care urmeaza.
Binecuvântează, Doamne, devenirile gândurilor mele și vindecă amintirile gândurilor care m-au întrupat;
că gândul meu Te va lăuda și amintirea gândului Te va prăznui, Doamne.

Post Reply

Return to “TVA la incasare 2014 - forum intelegere sistem”