Preturi de transfer

Aspecte teoretice si practice; determinarea fondului comercial; contabilizarea fondului comercial

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
stefpasca
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Sat Oct 17, 2009 11:42 am
Location: cluj napoca
Contact:

Preturi de transfer

Post by stefpasca » Wed Jan 26, 2011 10:14 am

Salutare tuturor !
Sunt un nou utilizator al acestui forum si as dori sa deschid o discutie despre Dosarul Preturilor de Transfer. Daca cineva a intocmit asa ceva sau detine informatii care ne-ar putea fi de folos...., am fi bucurosi. Eu tocmai trebuie sa intocmesc un asemenea dosar si toate informatiile culese atat de la cursuri de specializare cat si on line ma indreapta spre a apela la o firma specializata. Daca a reusit cineva sa intocmeasca asa ceva cu resurse proprii si vrea sa fie de folos si altora....
Multumesc !

Vigi Radu
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Sun Apr 10, 2011 1:37 pm

Re: Preturi de transfer

Post by Vigi Radu » Sun Apr 10, 2011 1:49 pm

Buna ziua,

Eu lucrez la o societate care pregateste dosarul de preturi de transfer si am intalnit situatii in care clientii au inceput sa pregateasca dosarul dar s-au oprit in diverse puncte si nu au reusit sa ofere o documentatie completa din cateva motive: nu au avut un model clar cu privire la cum ar trebui structurat dosarul, au omis tranzactii pentru ca s-au concentrat strict pe obiectul de activitate al societatii si au neglijat tranzactii mai infrecvente sau de valori mici, au argumentat modul de stabilire al pretului in cadrul societatii dar nu au avut informatii cu privire la preturile de piata, pentru ca nu au avut acces la o baza de date de unde sa selecteze comparabile.

Totusi, sunt de parere ca se poate realiza intern un dosar bun, cu asistenta externa limitata la efectuarea studiului de comparabilitate, atata timp cat persoana care doreste sa intocmeasca dosarul este pregatita sa investeasca timp in documentare. Desi legislatia natioanala (in speta Ordinul 222/2008) stabileste continutul dosarului, modul de abordare a tranzactiilor, de selectie a metodelor si de efectuarea a analizei functionale si a analizei de comparabilitate sunt cuprinse in Ghidul OECD. Acest Ghid completeaza Ordinul 222/2008 si este prevazut explicit in Ordin. Sunt convis ca puteti realiza o documentatie solida bazandu-va pe ghid si in acest sens va pot spune ca am vazut multe documentatii pregatite la nivel de grup (asa numitul masterfile) care realizau o analiza adecvata. Exista totusi o sectiune pentru care va recomand sa apelati la sprijin extern - analiza economica, cel putin in cazul in care nu aveti comparabile interne (tranzactii realizate cu entitati independente in conditii comerciale si financiare similare cu cele realizate cu entitatile afiliate).

Post Reply

Return to “Contabilitatea gruparilor de intreprinderi”