Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Aspecte practice. Ce calculam. Cum calculam. Cand si cum facem raportarile. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
mvalentin
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Fri Apr 03, 2009 1:33 pm

Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Post by mvalentin » Mon Apr 06, 2009 10:12 am

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un calcul comparativ intre plata integrala pe contract de munca si plata a 1000 ron pe contract de munca si restul pe PFA.

Lucrez in IT, am terminat informatica (deci si eu si firma beneficiem de reduceri fiscale), salariul net actual este 750 de euro (brut 900). Firma mi-a propus sa raman cu 1000 ron pe cartea de munca si restul venitului sa-l primesc pe PFA (pe norma de venit stabilita pentru localitatea mea la 20.000 ron anual, se considera 50% din norma). In acest caz venitul net care mi-a fost propus este de 950 de euro (din care 1000 ron pe cartea de munca).

As vrea sa stiu ce cheltuieli totale are firma cu mine in momentul de fata (pentru netul meu de 750 de euro pe contract de munca) si ce cheltuieli ar avea firma pentru varianta propusa (950 de euro net pe PFA si contract de munca).

Multumesc.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Post by delia » Sun Apr 12, 2009 4:48 pm

Acum la 750 euro net lunar si la un curs de 4,2 lei/euro firma cheltuieste cu dvs aproximativ 4750 lei daca sunteti programator si realizati conditiile de scutire la impozitul pe venituri din salarii, iar la un venit net realizat de 950 euro ca PFA si salariat cu un salar lunar de 1000 lei (program de lucru parttime, pentru ca salariul de incadrare cu studii superioare este de peste 1000 lei lunar ) si daca in judetul dvs. norma de venit la servicii informatice este de 20.000 lei anual atunci firma ar trebui sa va plateasca lunar cu contract de prestari servicii suma de 3.420 lunar pe baza de factura in totalitate suma de 4690 lunar.

PTK
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed May 27, 2009 10:16 pm

Re: Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Post by PTK » Wed May 27, 2009 10:20 pm

Buna,
As avea si eu o intrebare pentru cineva care imi poate raspunde..
Fiind angajator.. in prima luna de activitate.. cat trebuie sa platesc la stat impozit pe singurul salariat care il am daca el are pe contractul de munca 8 ore - 720 lei BRUT ?
Multumesc anticipat.

dmldone
Site Admin
Posts: 5546
Joined: Thu Nov 23, 2006 11:38 am
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Post by dmldone » Thu May 28, 2009 8:04 am

- pentru salariat - 10,5%, 5,5%, 0,5% - valori care se scad din brutul de 720, dupa care se scade deducerea de 250 ron, iar la valoarea rezultata se aplica 16%
- pentru angajator - 20,8%, 5,2%, 0,5%, plus 0,75% (ITM), 0,85%, 0,25%, si cota pentru accidente in functie de codul CAEN al activitatii dvs.

Sfatul meu este insa sa apelati la un contabil.

andraj
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Thu May 13, 2010 3:26 pm

un mic ajutor

Post by andraj » Thu May 13, 2010 3:36 pm

Mi s-a propus un loc de munca la o farmacie ca PFA pe un salariu de 1100 lei lunar. Insa nu prea inteleg conditiile pe care le indeplinesc ca PFA. practic imi platesc singura, din salariu...atat impozitul cat si CAS-ul si astfel salariul meu va fi mult mai mic sau se ocupa firma de plata?daca ma puteti ajuta...

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Calcul salarizare pentru contract de munca si PFA + contract

Post by delia » Thu May 13, 2010 3:53 pm

Ca PFA suporti toate cheltuielile din venitul pe care il incasezi.
Dar PFA poti fi numai daca te inregistrezi ca si PFA cu o anumita activitate pentru care emiti facturi de prestari servicii pentru cei cu care lucrezi ori in acest caz nu mai esti salariat.

Post Reply

Return to “Contributii salariat / unitate”