Deducere personala

Aspecte practice. Ce calculam. Cum calculam. Cand si cum facem raportarile. Intrebari si raspunsuri.

Moderators: crstmol, ragazza_esuberante

Post Reply
bialexa
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Apr 08, 2009 1:25 pm

Deducere personala

Post by bialexa » Wed Apr 08, 2009 1:29 pm

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema:
In cadrul institutiei in care lucrez, avem angajati cu contract de munca (functia de baza) la proiectele de cercetare.
Pe parcursul derularii acestor contracte de munca apare urmatoarea situatie: persoanele nu sunt platite 2 sau mai multe luni pentru aceste contracte (neavand fonduri), ele obtinand insa venituri din plata cu ora - suplinire didactica (tot in cadrul institutiei noastre, venituri care au la baza decizia rectorului si nu un contract de munca).
Pe perioada in care persoana nu este platita, contractul de munca (la functia de baza) este suspendat. Insa ea primind alte venituri la locul unde este functia de baza se ridica problema acordarii deducerilor personale (art. 56, alin 1,Cod Fiscal).
1. Pentru aceasta perioada se acorda deducere personala sau nu? Va rog sa-mi citati si baza legala.
2. Daca nu, pe perioada suspendarii, se face fisa fiscala 2 (alte venituri decat functia de baza)?
3. Raspunsul poate fi aplicat pentru toate cazurile de suspendare de contract la functia de baza dar cu venituri obtinute in cadrul aceleiasi institutii in afara functiei de baza?

De exemplu: persoanele aflate in concediu de crestere copil pana la 2 ani sau persoane aflate in concediu fara plata mai mare de 1 care primesc al 13-lea salariu luna.

Va multumesc anticipat.

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Deducere personala

Post by delia » Sun Apr 12, 2009 5:18 pm

Deducerea personala se acorda cf. art.56 din Codul fiscal (1) "persoanele fizice prevazute la art.40 alin.(1) lit. a) si alin.(2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formade deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.
Conf.art.55 (1) "Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau.... " si in normelor de aplicare a Codului fiscal la pct 67 "Veniturile de natura salariala prevazute la art.55 din Codul fiscal, denumite in continuare venituri din salarii, sunt veniturile din activitati dependente, daca sunt indeplinite urmatoarele criterii: ............... iar la pct. 68 "Veniturile din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor incasate ca urmare a unei relatii contractuale de munca, precum si orice sume de natura salariala primite in baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se refera, si sunt realizate din :
lit. a)...........Indemnizatii pentru trecerea temporara in alta munca, pentru reducerea timpului de munca, pentru carantina,precum si alte indemnizatii de orice fel, altele decat cele mentionate la pct.3, avand aceiasi natura;
recompensele si premiile de orice fel;
.................
orice alte castiguri in bani si in natura, primite de la angajatori de catre angajati, ca plata a muncii lor; "
Dupa parerea mea dupa cele ce vi le-am prezentat mai sus, deducerea se acorda pentru toate cele mentionate de dvs., daca aveti declaratia salariatului ca in unitatea dvs. are functia de baza.

caezarica
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Sat May 09, 2009 7:21 am

Re: Deducere personala

Post by caezarica » Thu Jun 04, 2009 7:24 pm

Va rog sa imi spuneti daca pot sa o trec pe mama mea la deducerea personala,
pentru a o lua in intretinere (coasigurat servicii medicale) in situatia in care nu
realizeaza niciun fel de venit , nu are proprietati, iar tatal meu este pensionar cu
o pensie de 1000 ron. Ma intereseaza si baza legala pentru ca in institutia unde
lucrez (bugetar) contabilul sef imi spune ca nu o pot lua in intretinere pentru a
beneficia de servicii medicale , atata timp cat tatal meu traieste si realizeaza
venit. Din cate stiu eu sunt asigurati prin efectul legii doar copii pana la 18 ani sau dupa caz pana la 25, iar sotul (sotia) fara venit prin declaratie notariala data de sotul care realizeaza venit, dar pe care tatal meu nu vrea sa o dea, deci mama mea fiind neasigurata. Ce trebuie sa fac?
Va multumesc!

caezarica
Coffe-drinker
Posts: 2
Joined: Sat May 09, 2009 7:21 am

Re: Deducere personala

Post by caezarica » Thu Jun 04, 2009 7:25 pm

Va rog sa imi spuneti daca pot sa o trec pe mama mea la deducerea personala,
pentru a o lua in intretinere (coasigurat servicii medicale) in situatia in care nu
realizeaza niciun fel de venit , nu are proprietati, iar tatal meu este pensionar cu
o pensie de 1000 ron. Ma intereseaza si baza legala pentru ca in institutia unde
lucrez (bugetar) contabilul sef imi spune ca nu o pot lua in intretinere pentru a
beneficia de servicii medicale , atata timp cat tatal meu traieste si realizeaza
venit. Din cate stiu eu sunt asigurati prin efectul legii doar copii pana la 18 ani sau dupa caz pana la 25, iar sotul (sotia) fara venit prin declaratie notariala data de sotul care realizeaza venit, dar pe care tatal meu nu vrea sa o dea, deci mama mea fiind neasigurata. Ce trebuie sa fac?
Va multumesc!

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: Deducere personala

Post by delia » Thu Jun 04, 2009 8:10 pm

Nu aveti dreptul pentru ca mama este in intretinerea sotului(tatalui) care depaseste plafonul stabilit prin lege de 250 lei.
Dar daca dvs. declarati pe proprie raspundere ca mama este in intretinerea dvs, si d-sa da declaratie pe proprie raspundere ca se afla in intretinerea dvs. atunci angajatorul este obligat sa va acorde deducerea. Insa atentie, dati declaratie pe prpoprie raspundere.
DEeclaratia mamei trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:numele, prenumele , domiciliul, codul numeric personal, acordul ca dvs. sa o luati in intretinere, nivelul si natura veniturilor persoanei luate in intretinere( inclusiv daca are terenuri agricole sau silvice), precum si angajamntul de a comunica orice modificare in situatia veniturilor realizate.
Codul fiscal art.56 si normele de aplicare a codului fiscal pct.89 pana la 105

Post Reply

Return to “Contributii salariat / unitate”