cabinet avocatura

Pagina celor care nu stiu de unde sa inceapa o contabilitate. Contabilitate pentru cei care sunt la inceput de drum. Basic Accounting.

Moderators: ragazza_esuberante, crstmol

Post Reply
romandi
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Wed Nov 04, 2009 11:39 am

cabinet avocatura

Post by romandi » Fri Mar 12, 2010 11:14 am

imi poate zice si mie cineva va rog monografia unui cabinet de avocatura?multumesc

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: cabinet avocatura

Post by delia » Tue Mar 16, 2010 5:55 pm

Cum sunteti inregistrat, ca si societate sau ca si persoana fizica, pentru ca in functie de acest lucru evidenta contabila este diferita.

romandi
Coffe-drinker
Posts: 3
Joined: Wed Nov 04, 2009 11:39 am

Re: cabinet avocatura

Post by romandi » Thu Mar 18, 2010 12:04 pm

persoana fizica!

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: cabinet avocatura

Post by delia » Thu Mar 18, 2010 9:38 pm

Fiind persoana fizica aveti obligatia tinerii contabilitatii in partida simpla respectiv sa inregistrati incasarile ca si venituri si platile ca si cheltuieli (mai putin cele de natura imobilizarilor) in jurnalul de incasari si plati.
Nu este monografie pentru inregistrarea in contabilitate intrucat nu aplicati contabilitatea de angajamente( contabilitate in partida dubla) ci cea de incasari si plati.
In baza datelor inregistrate in jurnalul de incasari si plati anual pana la 15 mai depuneti declaratia de venit cu veniturile (incasarile) si cheltuielile (platile) in urma careia primiti decizia de impunere referitore la impozitul pe venit.

andreeastanciu83
Coffe-drinker
Posts: 1
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:47 pm

Re: cabinet avocatura

Post by andreeastanciu83 » Wed Apr 14, 2010 1:11 pm

Buna ziua

ma poate ajuta cineva cu o monografie pentru un cabinet de avocat - PFA ?
Normele privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpa ordinul nr. 1040 din 08/07/2004 il am . Dar monografia mi-ar mai usura un pic viata :) .
Daca se poate astept mail la adresa : [email protected]

multumesc tare mult !

delia
Coffe-member
Posts: 75
Joined: Wed Mar 11, 2009 8:57 pm

Re: cabinet avocatura

Post by delia » Mon Apr 19, 2010 12:04 pm

andreeastanciu83 wrote:Buna ziua

ma poate ajuta cineva cu o monografie pentru un cabinet de avocat - PFA ?
Normele privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpa ordinul nr. 1040 din 08/07/2004 il am . Dar monografia mi-ar mai usura un pic viata :) .
Daca se poate astept mail la adresa : [email protected]
multumesc tare mult !
Daca este persoana fizica si contabilitatea se conduce in partida simpla nu inteleg ce monografie doresti? Monografia contabila este cea aplicabila contabilitatii in partida dubla.
Contabilitatea in partida simpla este o contabilitate de incasari si plati si se conduce in regisitru de incasari si plati, incasarile reprezentand venituri si platile cheltuieli cu cateva mici exceptii de exemplu cele referitoare la achizitiile de mijloace fixe, care se considera cheltuieli numai prin alocarea cotei de amortizare.

Post Reply

Return to “SA INVATAM CONTABILITATE”